Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır

Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır

İlk kullanımda öncelikle sıcak su ile iyice yıkayın. Dezenfekte ettiğiniz kek kalıbı kullanmadan önce diğer kalıplarda da olduğu gibi katı yağ ile ince bir tabaka halinde yağlayın. Kek piştikten sonra silikon kek kalıbından çıkarabilirsiniz.Kesici herhangi birşey kullanmayın ki kalıbınıza zarar verebilirsiniz çıkarma esnasında zaten kalıptan kolaylıkla çıkacaktır.

Sonrasında kek kalıbını temizlemek için sıcak suyun içerisinde 10 dakika kalıbı bekletin ki içerisindeki gözenekler tamamen temizlensin. Kek kalıbındaki gözenekler yağlar nedeniyle tıkanır sıcak suyun içerisinde bekleterek gözeneklerin açılmasını sağlanacaktır ve bu sayede yapışmama özelliğini kaybetmeyecektir.

Temizlerken çamaşır suyu veya aşındırıcı bulaşık süngerleri ile temizlemeyin bunlar silikon kalıplarınıza zarar verecektir. Silikon kek kalıplarını direkt olarak ısı kaynaklarına koymayın örneğin ocak, ızgara gibi direkt ısı kaynakları kalıbınıza zarar verir.

Silikon Kek Kalıpları Zararlı mı?

Her evde mis kokusuyla etrafı saran nefis kek çeşitlerinin yapıldığını söyleyebiliriz peki bu yaptığımız nefis keklerin kalıbından tam anlamıyla doğru şekilde çıkmaması bir de bu keki misafir için yapmışsak oldukça can sıkıcı bir hâl alır bu durum. Ama son zamanlarda kullanılmaya başlayan silikon kek kalıpları sayesinde kolaylıkla kekimizi kalıptan çıkarabiliyoruz. Farklı kalıp çeşitleri ile birbirinden güzel ve göze hitap eden kekler yapmak artık çok da zor değil.

Peki bu silikon kek kalıpları zararlı mı ? Silikon kek kalıplarının ham maddesi camın ham maddesi ile aynı. Camın ham maddesi olan silis kumunun yüksek ısı da eritilmesiyle oluşuyor. Ham maddesi oldukça doğal bir ürün olan silikon kek kalıplarının zararlı olmadığını söyleyebiliriz.

Silikon kek kalıplarını kullanırken kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullandığınız takdir de uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Esnek yapısı sayesinde kekleriniz kalıptan rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Silikon kek kalıplarının diğer kalıplara göre avantajlarına baktığımız da örneğin teflon bir kek kalıbı çizildiği zaman teflon üretimin de kullanılan PFOA olarak bilinen perfloro-oktanik asidinin kanserojen yapma gibi bir etkisi vardır. Metal kalıplar kullanıldığında bir süre sonra yapışma ve sağlıklı olma özelliğini kaybetmeye başlıyor.

Silikon kek kalıpları kullanma talimatına uyarak kullanıldığı takdir de uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Silikon kek kalıplarının ortalama erime sıcaklığı 357°C dir. Bu nedenle fırın içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Silikon kalıp alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Silikon kek kalıbı alırken öncelikle içerisinde plastik bulunmayan ve %100 silikon olan ürünleri tercih etmeliyiz. Silikon kalıpların Tarım Bakanlığı izni ile üretilmiş ve Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Enstitüsü ve uluslar arası akredite laboratuardaki analizler yönünden Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Sağlımız için bilindik markaları tercih edip, merdiven altı üretimlerden uzak durmalıyız.

En iyiler için tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Figen dedi ki:

    Son derece kullanışlı pratik çok kek yapanlar için ideal bir üründür kesinlikle çok pratik tavsiye edilir,iç kısmını unlamaya ve yağlanmaya gerek yok ,kek rahatlıkla çıkıyor