Pırlanta Nedir Nerelerde Kullanılır

pırlanta nedir

Pırlanta nedir

Eski vixen Marilyn Monroe’nun söylediği gibi, pırlantalar bir kızın en iyi arkadaşıdır. Zenginlik ve şefkatin yüksekliğini sembolize etmeye geldiler. Baubles sadece 1950’lerden bu yana moda olmuş olsa da, bu mineraller milyarlarca yıldır dünyanın derinliklerinde var olmuştur.

Ve yakut, zümrüt veya safirden daha nadir olmasalar da, pırlantaların eşsiz özellikleri onları diğerlerinin üstünde kılıyor.

Pırlantanın Kimyası

Pırlanta ünyadaki en konsantre saf karbon ve dünyadaki en güçlü mineraldir ve grafit ve fullerit gibi diğer karbon allotroplarını aşmaktadır. Elmasın üstün gücünün sırrı moleküler düzeyde bulunur. Karbon atomları, bağlanma için mevcut dört değerlik elektronuna sahiptir. Elmas kristallerinde, bu dört serbest elektronun her biri, komşu bir karbon atomunun değerlik elektronuyla bir kovalent bağ oluşturur. Tüm serbest elektronların eşit bir şekilde bağlanması nedeniyle, imrenilen minerale kendi değerli özelliklerini veren sert bir tetrahedral kafes oluşturur.

Doğal Pırlantalar

Organik elmas oluşumu işlemi dört ana bileşen gerektirir: karbon, basınç, ısı ve zaman. Isı ve basınç söz konusu olduğunda, spesifik koşullar en az 752 derece Fahrenheit (400 derece Santigrat) ve inç kare başına 434.113 pound (30 kilobar) olmaktadır. Prime diamond gayrimenkulü, dünyanın mantosunda yaklaşık 100 mil (160 kilometre) yeraltında bulunmaktadır. Orada, milyarlarca yıl boyunca ısıtılmış ve basınçlı karbondan elmaslar oluşmuştur.

Yüz milyonlarca yıl önce, mantodan magma püskürmeleri, Dünya yüzeyine daha yakın olan doğal elmasları itti. Magma püskürmeleri ile oyulmuş olan huni şeklindeki alanlara Kimberley, Güney Afrika’da keşfedilen ilk oluşum adı verilen kimberlit borular denir. Yavaş yavaş, boruların tepeleri aşınmış ve aşağıdaki elmasları açığa çıkarmıştır. Erozyon aynı zamanda elmasları orijinal konumlarından nehir yataklarına ve kıyı alanlarına taşıyabilir. En sert haliyle, elmas cevheri nişan halkalarının üzerindeki parlak külçelere benzemiyor. Elmaslar parlaklıklarını ortaya çıkarmak için sıralanmalı, kesilmeli ve cilalanmalıdır.

Sahte, Ama Kusursuz: Sentetik Elmaslar

Ortak unsurları altın haline getirmek için uğraşan 18. yüzyıl simyacıları gibi jeologlar da uzun zamandır sentetik elmaslar üretmek için yöntemler aradılar. Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’ne göre, İsveçli ve Amerikalı araştırmacılar, 1950’lerde grafit ve erimiş demiri elmasa dönüştürmek için karbon kodunu kırdılar.

Günümüzün en otantik insan yapımı elmasları, saf karbonu organik proses simülasyonunda yoğun ısı ve basınca maruz bırakarak üretilmektedir. Çıplak göze göre, bu sentetik elmaslar doğal olanlardan ayırt edilemez – ve daha düşük bir fiyat alırlar.

Elmasların Değeri

Kartel De Beers dünya elmaslarının çoğunu kontrol ettiğinden, fiyat etiketi nadiren düşer. Bununla birlikte, dünyanın en dayanıklı minerali olan elmaslar, moda aksesuarı pazarı dışında bile yüksek talep görmektedir. Doğal Tarih Müzesi’ne göre, elmaslar bakırdan beş kat daha hızlı ısı iletiyor, elektrik akımlarını geçebiliyor veya engelleyebiliyor, aşırı sıcaklıklara ve kimyasal maddelere maruz kalıyor Bilenmiş taşlar örneğin özel matkap ucu olarak kullanılır ve sentetik elmaslar bunları mikroçiplere ve yarı iletkenlere uygulama olasılığını açtı.

Günümüzde pırlanta oldukça fazla tercih edilmektedir.Bunun sebebi ise bu doğal taşın çok şık olması gelmektedir. Evlenme tekliflerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de pırlantadır yine erkeklerin bunu tercih etmesi kadınlar için oldukça önemli olan bu taş ile onları etkilemek istemeleridir.

Pırlanta nedir sorumuzun cevabını yazımızda sizler için anlatmaya çalıştık.

Pırlanta nedir başlıklı yazımızı okuduğunuz için çok teşekkürler arkadaşlar sitemizde ki yazılara göz atmayı yorumlarda bulunmayı unutmayın lütfen…

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

27 Haziran 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pırlanta Nedir Nerelerde Kullanılır için yorumda bulun

    Pırlanta Nedir Nerelerde Kullanılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pırlanta Nedir Nerelerde Kullanılır için ilk yorumu yapabilirsin.