Netflix’in Büyüleyici ‘Mindhunter’ı Seri Katil Hikayelerinin Başına Dönüyor

Mindhunter

Dünyanın seri katiller ve onları avlayan polisler gibi başka bir televizyon dizisine ihtiyacı var, tıpkı kafamda bir deliğe ihtiyacım var – oradaki delik, patolojisi hakkında hisleri üzerinde çalışmak için bir matkap kullanması gerektiğini söyleyen sapkın bir şüpheli tarafından … iyi, sen fikir olsun.

Bu sadece iş dünyasının seri katillerle takıntılı olması değil, belli bir şekilde takıntılı olması, bu canavarları ve yöntemlerini fetişleştirmesi – ve yasanın onları yakalayabilmesinin tek yolu, onlar gibi düşünmeyi öğrenmektir – birleşene kadar, Saldırgan mesajlar müthiş seri katillerin müthiş olmasını sağlıyor. Bu yaklaşımın o kadar çok metrik tonajı var ki, bir Criminal Minds bölümü görmemiş olsanız bile , kullanmadan hemen önce profilleyicilerinin terminolojisini anlatabilirsiniz.

Bazen, seri katil draması, öfke fetişinin Dexter’ın ilk yılları veya Bates Motel’insonraki yılları gibi daha az rahatsız edici olacağı kadar yüksek bir seviyede yürütülür . Her seferinde ve sonra, Bryan Fuller gibi bir yaratıcı gelir ve Hannibal Lecter hikayesini şehvet, bilim kurgu, opera ve modern sanatın ateş düş rüyası bir karışımına dönüştürür. kullanılmayan kaynak. Ama çok sık, zemin o kadar iyi ki, tamamen kaçınmak en iyisidir. (Amazon’un Bosch , seri katil odaklı ilk sezonundan sonra tesadüfen kaliteden büyük bir adım atmadı.)

Netflix’in Mindhunter klişeleri etrafında farklı bir yol bulur, ilk etapta nasıl yaratıldıklarını göstererek. Geçtiğimiz hafta (*) piyasaya sürülen drama, 70’lerin sonunda, Sam’in oğlu gibi çılgın katiller, cinayet soruşturmasını sonlandırmanın en önemli unsuru olan – amacın yanı sıra, gerekçelendirme kavramını yapmaya başladığında başladı. Acaba FBI ajanları Holden Ford (Jonathan Groff) ve Bill Tench (Holt McCallany), bu yeni katil ırklarını kurbanlarıyla hiçbir bağlantısı olmadığında ve korkunç, yabancı dürtülerle sürdüklerinde yakalanabilir mi?

(*) Netflix, bu tarayıcıları, kendim dahil, çoğu eleştirmene önceden hazır hale getirmedi. Genellikle, bu gelen bir pis kokunun bir işaretidir, ancak bu durumda, Netflix’in yılın yeni yeni serilerinden biri hakkında garip bir şekilde muhafazakar olduğu görülüyor. Sebep ne olursa olsun, ilk sezonun 10 bölümünü de izledim.

Oyun yazarı Joe Penhall, FBI efsanesi John E. Douglas tarafından yazılan kurgusal olmayan kitaptan, suç profili oluşturmanın modern versiyonunu icat etmeye yardımcı olan diziyi uyarladı. Ford ve Tench, Douglas ve ortağı Robert Ressler’in kurgusallaştırılmış versiyonlarıdır – Penhall’e ve yazarlarına işin her erkeğin kişisel hayatını nasıl etkileyebileceğini göstermek için dramatik lisans vermek daha iyidir – araştırdıkları suçluların ve davaların çoğu ne yazık ki, iğrenç bir şekilde gerçektir. . Ortaklıkları, Gizli Dosyalar ve Cinsiyet Ustalarıarasında bir geçiş olarak sunulmuştur .iki adam – Ford, psikolojik teoriyi suç işine uygulayan yoğun bir inancı olarak, Ford’un bir şey üzerine kurulu olduğunu bilen yorgun bir usta olan Tench, genç ortağının her durumda kendisine ne kadar yatırım yaptığına şüpheyle yaklaşıyor; katiller ”(“ seri katil ”henüz kullanımda değildi) onları öldürmeye iten şey hakkında ve işlerini mahrum bırakan ve Büro’nun saygınlığının altındaki patronlar tarafından bir bodrum katına atıldı. Zamanla, Ford ve Tench’i geri çekmeye çalışırken araştırmayı ileriye götüren sürekli olarak , akademik Dr. Wendy Carr (FBI dünyasında Fringe’deki günlerinden itibaren bol miktarda deneyime sahip olan Anna Torv) katıldı. Bu yeni bilimi mükemmelleştirmenin yoluna giren günlük hayat ödevi.

David Fincher’ın sezonu bookend dört bölüm yönettiği ve gösteri yaptığı damarındaki çok daha fazla Zodiac daha Seven . Ford ve Tench, seyahatlerinde ara sıra aktif araştırmalara dahil olmalarına rağmen, odak noktası, öncelikle Ed Kemper (Cameron Britton gibi) adamlarının, her ikisini de sindirmek için muazzam büyüklüğünü kullanması için heyecan verici bir şekilde işlediği zulümleri anlamaya çalışmaktır. ve federallerine, kurbanlarının aldatılmış cesetlerini kötüye kullananlara) güvence ver.

Ford’u bir Büro ikonoklastı olarak kurmak ve sosyoloji ile doktora adayı Debbie (Hannah Gross), Mindhunter ile ilişkisini tanıtmak için tasarlanan ilk bölümden sonraFord ile devasa Kemper arasındaki, ne yaptığı ve neden olduğu hakkında daha açık veya gerçeğe açık olamayacak kadar uzun ve huzursuz sohbetlerde çabucak kendini bulur. Büyüleyici değil, Ford ve Tench’in röportaj yaptığı katiller arasında (ya da birkaç durumda yakalananlar), sezon boyunca. Yaptıklarını yaptılar, çünkü bazen açıkça ifade edemedikleri nedenlerden dolayı, bazen ifade edebildikleri (ya da bazı ajanların ve Dr. Carr’ın birleşik kodunun deşifre edebileceği) nedenleri nedeniyle. Ford, Tench’in katlanmaya çok fazla empati duyduğu göründüğü zaman diğer yasa uygulayıcıların öfkesini artırdı; Tench, gitmeyeceği bir geçmişe hitap eden bir sempati çizgisi çizebildi, ancak her ikisi de onlardan daha fazla öğrenmeye başladı Beklenen – ya da Tench’in durumunda, aranan – bu yola ilk başladığında.

Tüm bu fikirlerin yeni, şaşkın ve korkutucu olduğu gerçek suç tarihinde şu andan başlayarak ve çalışmayı hikaye anlatma motoru yaparak – prosedürün icat edilmesinin asıl amaç olduğu suç prosedürüdür – MindhunterTürün en eski ve en yaratık tropiklerinin birçoğunun tozunu temizleyebilir. Penhall, Fincher ve yaratıcı ekibin geri kalanı, anlatının çoğuna kuru ve sade bir yaklaşım getiriyor. Genel estetik gösterişli değil (*), ama nokta bu – şok edici derecede büyük olan küçük hayatlara yol açan hem kurbanları hem de failleri içeren yorucu, üzücü bir çalışma – ve drama ne kadar açık konuşulduğundan dolayı bunun çoğu. Kemper, polis şovlarının büyük bir hayranı olarak sunuldu ve bu, yapacağı gibi görünüyor – gerçekte izlemekten zevk almasa da. Film müziği seçimleri açık olması gerektiği gibi görünse bile, öyle değildir; Gerry Rafferty’nin “Baker Sokağı” arka planda çalarken Ford ve Debbie tartışıyor, ancak ünlü saksafon solounu duymadan önce sahne kesiliyor.

(*) Her şimdi ve sonra, Fincher ikinci bölümdeki hızlı seyahat yolculuğu gibi, Steve Miller Band’in “Fly Like An Eagle” e attığı gibi, şovu taşırken bile bakması çok güzel olan gösterişe karşı koyamaz. Ford ve Tench’in yoldaki hayatındaki sarhoşluğu, motelden kafeye, havaalanına geri dönüp tekrar geri döndü.

Kişisel alt noktalar – Ford ve Debbie’nin ilişkisi rahatsız edici, Tench’in oğlunun özel ihtiyaçları var, Carr projeye bağlı kalarak kariyerini ve ilişkisini tehlikeye atıyor – asıl hikayeden en azını çekiyor ve geri kalanının özelliğinden yoksun. Ancak üç karakterin tümü Torv (Dr. Carr’ın ayrılmış sunumunun satırları arasına okumak için çok fazla şey ekleyen), McCallany (üç rolün en çok ne olduğuna rağmen orijinal ve insan olan) ve özellikle de Groff için muazzam vitrinler. Gerçek John E. Douglas, sırayla bu özel kemiğe hiç et kalmaması için çok fazla taklitçiye ilham veren pek çok kurgusal seri katil avcısına (çeşitli Hannibal Lecter uyarlamalarından Jack Crawford) ilham verdi. Ama Groff, Ford’u genç, açığa çıkan sinir gibi oynuyor.

Penhall ayrıca, çok fazla Netflix dramasını engelleyen temel yapı türünü de çözer. Bu, Haftanın Örneği değil, ancak Ford ve Tench, her bir saatin göreceli olarak farklı ve bütün hissetmelerini sağlarken, öğrendiklerinin pratik gösterimini sağlayan birçok kısa süreli araştırmaya katılıyor. Konu, daha ilk saatten sonra bir kez güvence altına alınan, pacing’den daha fazla bir tıkanma bloğu. Dikkate değer bir istisna: birçok bölüm, BTK Katili olarak bilinen Kansas adamı Dennis Rader’in kısa kısa açıklamalarıyla açılıyor. Muhtemelen ikinci sezonda Ford ve Tench’in hedefi olacak, ancak buradaki sahneleri, Mindhunter’ın geri kalan kısmının özü olmadan çok dalga geçiyor gibi oynuyor.vardır; Bir süre sonra Netflix’in “Skip Intro” ile birlikte gitmek için “BTK Atla” seçeneğine sahip olmasını dilemeye başladım.

Rader ve diğer birkaç çarpma kenara, bu büyüleyici, şaşırtıcı bir şekilde sınırlandırılmış ilk sezon. Dünya başka bir seri katil dramasına ihtiyaç duymayabilir, ama bu sadece varlığını haklı kılmakla kalmayacak, aynı zamanda temeli bu kadar çok kişiye dayanarak göstererek haklı çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Netflix’in Büyüleyici ‘Mindhunter’ı Seri Katil Hikayelerinin Başına Dönüyor için yorumda bulun

    Netflix’in Büyüleyici ‘Mindhunter’ı Seri Katil Hikayelerinin Başına Dönüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Netflix’in Büyüleyici ‘Mindhunter’ı Seri Katil Hikayelerinin Başına Dönüyor için ilk yorumu yapabilirsin.