Google Veri Tabanı

Google Veri Tabanı

Google Veri Tabanı

Merhabalar ;

Arkadaşlar hepimizin bildiği üzere google kendini ıspatlamış bir arama motoru en çok tercih edilen arama motoru da diyebiliriz. Peki google veri tabanı hiç düşündünüz mü? Devasa büyüklüğe sahip bir sunucu odası hatta evi demekte yeridir. Dünya üzerinde birçok internet sitesi mevcut milyarları bulan web siteleri düşünün ve bunlarla ilgili birçok karmaşık algoritmanın bulunduğu bir çalışma şekli düşünebiliyor musunuz ne kadar sunucuya ihtiyaç duyulur.

Google veri tabanı hakkında bilgi vermek gerekirse milyarlarca verinin tutulduğu birçok karmaşık algoritmanın kol gezdiği bir veri tabanı düşünün bugün birçok donanım basit sitelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmekte zorlanırken böylesine devasa bir yapının karmaşasının içerisinde kim bilir nasıl bir donanım kullanmanız gerekir.

Google bundan tam 20 yıl önce 4 Eylül 1998, Menlo Park, Kaliforniya, ABD ‘de kuruldu. Google üzerinde şu an bir gün içerisinde tam 1 milyar arama yapılıyor. 20 yıl önce kurulan google bir garajda kuruldu. Google bilindiği üzere büyük bir arama motorudur. Şirketin şu an için en güçlü kolu google’dır.

Google’ın Diğer Ürünleri

Bir buzdolabı için üretilen android bugün baktığımızda akıllı telefonlarda kullanılan android yazılımı ile hepimizin kullandığı bir yazılıma da imza atmış oldu. Android linux tabanlı bir yazılımdır. Google tarafından geliştirilerek bugün inanılmaz yerlere gelmiştir.

Bunun dışında google maps ilk çıktığında herkes kendi evini uydu üzerinden görüntülemeye başlamış oldu. Bugün navigasyon uygulamalarının en iyilerinden bir tanesi google maps.

Bir diğer çok kullanılan uygulaması ise google translate ile her dilde çeviri imkanı sundu.

Aynı zamanda bir zamanların kral tarayıcısı olan microsoft’un geliştirdiği internet explorer’ı tahtından etti. Google chrome ile hızlı ve güvenilir bir web tarayıcı kullanıcılara sunarak bugün hemen her akıllı telefonda ve bilgisayarlarda pek çok kullanıcıya ulaştı.

Bir başka ürünü olan youtube’u google satın aldı. Bugün dünya çapında en çok kullanılan video platformu olan youtube google tarafından satın alındıktan sonra daha da geliştirilerek kullanıcıların videolar yüklemesi sağlandı. Ayrıca küçükte olsa bir yapay zeka ile videoların okunması benzer videoların google yazılımı tarafından okunarak bir videoyu birden çok kişinin paylaşmasının önüne geçti. Kullanıcılar kendi kanallarını oluşturdular ve bu kanallar üzerinden azımsanmayacak derece de çok gelir elde etmeye başladılar bugün öyle kanallar var ki tv kanallarından bile çok daha fazla kitleye hitap edebilmektedir.

Ayrıca kullanıcılar youtube üzerinden gelir elde ettikleri için daha iyi videolar kaliteli videolar sunmaya başladılar eğitim konusunda da bugün youtube gerçekten işe yarar bir hale geldi. Birçok insan birşey öğrenmek istediklerinde bugün youtube üzerinden öğrenmek istedikleri şeylere kolayca ulaşabiliyor. Yemek tarifi kanalları oyun kanalları hatta hatta dizi kanalları bile açıldı. Eskiden sizi herkesin tanıması için çok fazla şeye ihtiyacınız vardı bugün ise yeteneklerinizi başkalarına göstermek için tek ihtiyacınız olan şey internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve bir mikrofon ve kamera işte herşey bu kadar basit.

Bugün insanlar müzikleri dahi youtube üzerinden dinliyorlar. Büyük şirketlerin ve tanınmış kişilerin bugün youtube kanalları var. Büyük şirketler dahil bugün youtube üzerinden reklam veriyorlar.

Google Dökümanlar ile word ve excel ‘de yapılan çalışmalar açabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz. İnternet hakkında daha fazla detay için tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Veri Tabanı için yorumda bulun

    Google Veri Tabanı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Veri Tabanı için ilk yorumu yapabilirsin.