Gitar Nedir?

Gitar Nedir?

Gitar, genellikle altı telli olan yıpranmış bir müzik aletidir. [1] Tipik olarak, bir gitar teli veya bir elin parmakları / tırnakları ile telleri tıngırtarak veya koparmak suretiyle iki elinizle oynanırken, diğer elin parmaklarıyla eşzamanlı olarak (telleri perdelere doğru bastırarak) oynatır. Titreşimli tellerin sesi, akustik olarak, gitarın içi boş odası (akustik bir gitar için) veya bir elektrik amplifikatörü ve bir hoparlör aracılığıyla yansıtılır.

Gitar Çeşitleri

Gitar, geleneksel olarak ahşaptan yapılmış ve bağırsak, naylon veya çelik tellerle dizilmiş ve konstrüksiyonu ve ayarlaması ile diğer akorfonlardan ayırt edilen bir kordofon türüdür. Modern gitar, gittern, vihuela, dört kurslu Rönesans gitarı ve hepsi de altı telli çalgının geliştirilmesine katkıda bulunan beş kurslu barok gitardan önceydi.

Üç ana modern akustik gitar türü vardır: klasik gitar (İspanyol gitar / naylon telli gitar), çelik telli akustik gitar ve bazen “caz gitar” denilen archtop gitar. Bir akustik gitarın tonu, rezonans odası olarak işlev gören gitarın içi boş gövdesi tarafından güçlendirilen tellerin titreşimiyle üretilir. Klasik gitar genellikle her dize tıngırdatmanın aksine, oyuncunun parmakları tarafından ayrı ayrı toplandığı kapsamlı bir parmak toplama tekniği kullanılarak solo bir enstrüman olarak çalınır. “Parmak toplama” terimi ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çalmakta olan belirli bir folk, blues, bluegrass ve country gitar geleneği anlamına gelebilir. Akustik bas gitar, normal bir gitarın altındaki bir oktav olan düşük kademeli bir enstrümandır.

Elektro Gitarlar

1930’larda piyasaya sürülen elektro gitarlar, hem enstrümanın sesini, sanatçıların hem de izleyicinin duyabileceği kadar yüksek sesle seslendiren ve çalındığında, elektronik olarak manipüle ve şekil verebilen bir elektrik sinyali ürettiği için bir amplifikatör ve bir hoparlör kullanır bir ekolayzer (örneğin, bas ve tiz ton kontrolleri) ve çok çeşitli elektronik efekt birimleri kullanan ton, en yaygın kullanılanlar bozulma (veya “aşırı hızlanma”) ve yankıdır. Erken güçlendirilmiş gitarlar içi boş bir gövde kullandı, ancak 1960’larda ve 1970’lerde masif ahşap gitarlar, istenmeyen akustik geri bildirime “uluma” daha az eğilimli oldukları için baskın olmaya başladı. Akustik gitarlarda olduğu gibi, hollowbody gitarlar, archtop gitarlar (caz gitarda, blues ve rockabilly’de kullanılan) ve sağlam gövde gitarları gibi çeşitli elektro gitar türleri vardır.

Amfi Nedir

Bir gitar amplifikatörü ile çalınan elektro gitarın yüksek, yükseltilmiş sesi ve sonik gücü, hem eşlik enstrümanı olarak (riff ve akor çalma) hem de gitar soloları çalma, blues ve rock müziğinin gelişiminde kilit bir rol oynamıştır. Rock subgenres, özellikle heavy metal müzik ve punk rock. Elektro gitarın popüler kültür üzerinde büyük etkisi oldu. Gitar dünya çapında çok çeşitli müzik türlerinde kullanılmaktadır. Blues, bluegrass, country, flamenko, folk, caz, jota, mariachi, metal, punk, reggae, rock, ruh ve pek çok pop türü gibi türlerde birincil bir araç olarak kabul edilmektedir.

Gitar Nedir başlıklı yazımızı okuduğunuz için çok teşekkürler… Elektro gitar ve klasik gitar arasındaki farklar için linke tıklayabilirsiniz.

Gitar Nedir?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gitar Nedir? için yorumda bulun

    Gitar Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gitar Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.