Elektro Gitar ve Klasik Gitar Arasındaki Fark

Elektro Gitar ve Klasik Gitar Arasındaki Fark

Gitar almak isteyen insanlardan ilk aldığım sorulardan biri “Klasik, akustik ve elektro gitar arasındaki fark nedir? Ve ilk gitarım için hangisini seçmeliyim?

Her şey enstrümanla ve kişisel olarak başarmak istediğin şeylerden ibaret.

müzik türü, ses, çalgı hissi ve tabii ki fiyat tercihleri. Hiçbir keyfi kural, örneğin, tüm yeni başlayanların klasik gitarda başlaması gerektiğini belirtmez.

Bu üç gitar türü arasındaki temel farklılıkları açıklayarak, bu makale bir gitar seçmenize yardımcı olmayı umuyorum.

Gitar çalmaya başlıyorsanız ilk olarak klasik gitar ile başlarsınız bunun sebebi hala bilinmiyor olsada klasik gitar fiyatlarının uygun olması ve kurs alacaksanız eğer klasik gitarı her yere götürebiliyor olmanız avantaj sağlıyor. Kurslarda biliyorsunuz ki klasik gitar yada akustik gitarlar ile ders veriliyor bu nedenle klasik gitar ile başlanıyor sanırım. Şimdi gelelim peki bunlar arasındaki fark ne sorusunun cevabına…

İlk Fark Teller

Bu üç gitar türü arasındaki en belirgin fark dizeleridir. Klasik gitarlarda naylon teller kullanılırken, akustik ve elektro gitarlarda çelik teller kullanılır.

Naylon teller çelik tellere göre çok daha sıcak ve dolgun olma eğilimindedir. Ayrıca parmak uçlarında daha yumuşak ve yumuşaktır, bu nedenle bazı yeni başlayanlar klasik bir gitarla başlamaya karar verebilir.

Naylon telli gitarlar Latin, Flamenko, İspanyolca ve Klasik müzik tarzlarında dinlenebilir. Pop ve Rock gibi daha çağdaş tarzlarda klasik gitarları dinlemek oldukça nadirdir.

Çelik teller, naylon tellere kıyasla parmak uçlarınızda daha sert, ilk ay boyunca kalluslar büyümeye başlamadan önce ve parmak uçlarınız çelik tellere karşı sürekli sürtünme ve baskı için kullanılır.

Çelik telli akustik gitarlar, sese daha keskin bir “saldırı” ile daha parlak bir ses çıkarmaya meyillidir. Ayrıca naylon tellerden çok daha uzun bir not tutabilirler.

İçin elektrikli bir elektrik gitarın sesi böyle amp tipi, amfi ayarları gitar gibi diğer faktörlerden etkilenebilir çünkü aynı zamanda çelik dizeleri kullanmak gitar, dizeleri, enstrümanın genel sesi daha küçük bir etkiye sahip olma eğilimi Pedallar, düğmelerin ayarları ve gitardaki düğmeler vb.

İkinci Fark Ses Üretimi

Klasik ve akustik gitarlar aynı şekilde ses üretir ve yükseltir. Tellerin titreşimi, gitarın oyuk gövdesinin rezonansa girmesine ve söz konusu ses frekansını yansıtmasına neden olur.

Öte yandan, elektrik gitarları çelik tellerin altına oturan manyetik alıcılarla donatılmıştır. Teller titreştiğinde, manyetikler bu manyetik enerjiyi elektrik sinyaline dönüştürür, bu daha sonra gitardan bir kabloyla ampere yönlendirilir. Bir amper olmadan, elektro gitarınızı duyamazsınız.

Üçüncü Fark Türler

Akustik gitarlar birçok çağdaş müzik formunda ve hatta Blues gibi çağdaş olmayan formlarda kullanılıyor. En sevdiğiniz kayıtlarda kesinlikle akustik gitarları klasik gitarlardan daha sık duyacaksınız.

Birkaç farklı türe uyacak tek bir elektro gitar modeli yapılabilir. Örneğin,Fender Telecaster, Jazz, Blues, Soul, Funk, Pop, Rock, Country ve hatta Metal gibi türlerde kullanılıyor. Bir elektro gitar, klasik ve akustik gitarlardan daha çok yönlüdür. Yine de bir uyarı var; Elektro gitarımın akustik veya klasik bir gitar gibi ikna edici şekilde çalmasını sağlayan bir pedal veya ayar bulamadım.

Dördüncü Fark Şekil ve boyut

Gitarlar birçok şekil ve boyutta gelir. Klasik ve akustik gitarlar için temel kural, boyut büyüdükçe, daha yüksek sesle ve daha dolgun hale gelmesidir.

Klasik gitarlar, tek bir “varsayılan” şekilde gelme eğilimindedir.

Akustik gitarlar ise Konser, Büyük Konser, Oditoryum, Büyük Oditoryum, Korkusuz, Jumbo, Seyahat vb. Gibi çeşitli şekillere sahiptir.

Elektro gitarlar en geniş şekil yelpazesine sahiptir. Elektro gitarın gövdesinin büyüklüğü ve şekli, enstrümanın sesini klasik ve akustik gitarlar kadar etkilemediği için, üreticiler farklı tasarımlarla uğraşmakta özgürdürler.

Doraemon şeklindeki bir elektro gitar, hayatımda karşılaştığım en ilginç şekillerden biri.

His Ve Duygu

İplerin yanı sıra, bir takım diğer faktörler de bir aletin his ve uygunluğunu etkiler. Bu yönlerden bazılarını kendiniz deneyene kadar bu yönü anlamak zordur, ancak farklılıkları tanımlamak için elimden geleni yapacağım.

Üç gitar arasındaki ilk büyük fark, klavye genişliğidir. Klasik gitarlar en geniş klavyeli genişliğe sahiptir, bu da parmaklarınızın kazıma notalarını (John Mayer ve Jimi Hendrix tarafından kullanılan popüler bir teknik) kullanarak elinizin büyüklüğüne bağlı olarak imkansız olmasını sağlar. Bu ekstra genişlik naylon iplerin ekstra kalınlığını kolaylaştırmak içindir. Akustik ve elektrikli gitarlar klavyenin boyutlarına benzer, ancak üreticiden üreticiye değişebilir. Örneğin, Taylor gitarları tarafından yapılan bir akustik gitar genellikle Martin tarafından yapılanlardan daha geniş bir klavyeye sahiptir; modern Fender Telecaster, eski bir Fender Telecaster’dan daha geniş bir klavyenin genişliğine sahiptir. Değişken genişliklerden bağımsız olarak, akustik ve elektro gitarlar klasik gitarlardan daha ince klavye genişliğine sahiptir.

Elektro Gitar ve Klasik Gitar Arasındaki FarkBir sonraki büyük fark ağırlıktır. Akustik ve klasik gitarlar, elektro gitarlardan çok daha hafiftir ve akustik gitarlar klasik gitarlardan biraz daha ağırdır. Elektrikli gitarlar daha ağırdır çünkü gövdeleri, içi boş bir akustik veya klasik gitarla karşılaştırıldığında genellikle tek bir tahta parçasıdır. Bir elektro gitar ayrıca köprü, eyer, pikap, ses ve ton potansiyometreleri, vb. Gibi daha fazla metal bileşene sahiptir. Buna karşılık, akustik ve klasik gitarlar daha taşınabilirdir.

Son fark, cihazı ayarlamak için kolaylık sağlar. Şimdiye kadar çalması en kolay olan bir elektro gitar olacaktır; zil sesi (teller ve klavyeler arasındaki mesafe) sesini kaybetmeden akustik veya klasik bir gitardan çok daha aşağıya indirilebildiğinden. Akustik ve klasik gitarlar, telleri klavyeye yaklaştırdıklarında bir miktar ses ve ton kaybederler, bu nedenle, çalınabilirlik için tel hareketini ayarlarken “daha ​​fazla ton / ses” ve “çalması daha kolay” arasında bir denge kurmaya çalışın.

Bir elektro gitarda tel hareketini ayarlamak da çok daha kolaydır. Herkes öğrenebilir ve bir gün içinde özelleştirilmiş ayarlamalar yapmaya başlayabilir. Akustik ve klasik gitarlar ise ayarlamalar yapmak için özel aletler ve sabit eller gerektirir; bu nedenle, çoğu kez, ayarlamaları yapan kişikendin yerine profesyonel bir teknoloji olacak.

 

Ve tabii ki, fiyat

Belki de üç gitar türü arasındaki en önemli fark fiyattır. Kuşkusuz, bir elektro gitar (üçünün en çok yönlü) en pahalıya mal olacak. Akustik ve klasik bir gitarla karşılaştırıldığında, bir elektro gitar daha fazla elektriksel ve metal bileşene sahiptir. Bir elektro gitarda ne çaldığınızı duymak için, kendi başına başka bir maliyet olan ampere ihtiyacınız var. Akustik ve klasik gitarlar ise aynı fiyata mal oluyor.

Şahsen, bulabileceğiniz en ucuz gitarı satın almanızı tavsiye etmem, ilk gitarınız olsa bile, ucuz gitarlar kötü bir işçiliğe sahip olma eğilimindedir ve orta-üst modellere kıyasla çok fazla yeniden satış değeri elde etmezler. Olduğu söyleniyor, seçim tamamen size kalmış.

Satın almadan önce deneyin

Üç gitar türü arasındaki farklar hakkında iyi bir fikir sahibi olsanız da, farklılıkları fiziksel olarak deneyimlemek için bunları denemek her zaman en iyisidir. Herkes biraz farklı yaratılmıştır; Bazı insanlar uzun parmaklı koca ellere sahipken, bazıları uzun parmaklı koca ellere sahip. Tercih ettiğiniz muhtemelen benim tercih ettiğimden çok farklı.

 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir