Domates ile Cilt Bakımı

Domates ile Cilt Bakımı

Gerçekten sağlıklı ve güzel bir cilt mi arıyorsunuz? Daha fazla marinara sosu yemek isteyebilirsin.

Şaka gibi geliyor, ama zeytinyağının birleşik oluşu ortaya çıkıyor ve domates cildinize iltihabı yatıştırmak, güneşin zararını azaltmak ve ince çizgilere karşı savaşmak için antioksidan bir destek verebilir.

Lezzetli domatesler ve süper cilt arasındaki bağlantı hakkında daha fazla şey öğrenmek için deropologlarla konuştum ve likopenin birçok faydası olduğunu öğrendim.

LyCO ne?

Likopen, karotenoidler ailesinde domates, karpuz ve guava’lara imza renklerini veren kırmızı bir besindir. Doğal olarak birkaç kırmızı ve pembe meyve ve sebzede bulunmasına rağmen, domatesler bugüne kadar en fazla likopen içerir. Domates olgunlaştıkça, likopen içeriği yükselir ve yükselir .

Peki bu olgun kırmızı domatesler bizim için neden bu kadar iyi? “Likopen, tüm cilt sağlıklı yaşam spektrumunu kapsayan birçok cilt yararları ile büyük gıda kaynaklı antioksidandır,” Karin hermoni, Doktora, bilim ve beslenme başkanı diyor Lycored . “Besin maddesi sadece serbest radikalleri söndürmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı kendi koruma mekanizmasını uyarır, cilt direncini arttırır ve cilt hücrelerinin çevre ile daha iyi başa çıkmalarını sağlar.”

Daha basit bir ifadeyle: Çok fazla serbest radikaliniz olduğunda, vücudu zorlar. Antioksidanlar serbest radikalleri zararsız hale getirir, stresi, iltihabı ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Likopen özellikle güçlü bir antioksidandır, bu nedenle cildinizin görünümü ile birlikte genel sağlığınıza yardımcı olabilir. Ayrıca, antioksidanlar, yaşlanmanın belirtilerini tersine çevirir, bu da cildi dolgunlaştırır ve ince çizgileri azaltır. Sonuç olarak, domatesler biraz daha genç görünmenize ve biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Likopen cilt için tam olarak ne yapar?

“Antioksidanlar, ciltteki kolajen hasarını önlemeye ve geri almaya yardımcı olur. Likopen özellikle deride renk değişikliği, doku değişiklikleri ve ince çizgiler ve kırışıklıklar önlemeye yardımcı olur,

Likopen alımınızı artırarak cildinizdeki kollajen sağlığını artırabilir ve ince çizgilerin bir kısmını başlamadan durdurabilirsiniz.

Likopen herhangi bir cilt tipine faydalı olabilir, ancak hassas ve yaşlanan cilt için özellikle iyi çalışır. Shainhouse, “Domates büzücü bir etki yapar ve büyük gözeneklerin görünümünü azaltabilir” diyor. Ayrıca, antioksidan Hermoni’ye göre vücudun enflamatuar sürecini yatıştırır, kızarıklığı ve tahrişi azaltır. Yaşlanma karşıtı özellikleri ekler ve likopenin her tür cilt için sunabileceği bir şey vardır.

Daha fazla likopen almanın en iyi yolları

Hermoni, “Yutulabilir ürünlerden elde edilen karotenoidlerin, ciltte karotenoidlerin birikmesine daha fazla katkıda bulunduğu gösterilmiştir” diyor. “Öyleyse, yalnızca birini seçecekseniz, karotenoid maske yerine sağlıklı bir diyet tercih edin.”

Bununla birlikte, bir likopen topikal tedavisi zarar vermez, bu nedenle serumunuzda veya tonerinizde farklı bir bileşen denemek havasındaysanız, domates bazlı bir ürün deneyin.

“Likopenin, diğer domates bitkileri ile bir araya geldiği zaman cilt için en iyi sonucu verdiğine dikkat etmek önemlidir. Bütün domatesleri yemek veya domates bazlı ürünlerle takviye etmek, vücudumuzda ve cildimizde sadece likopenle takviyeye kıyasla daha iyi beslenmeyi sağlar ”dedi. Likopen yağda çözünür olduğu için, optimum emilim için zeytinyağında domates pişirmeyi önerir. Yani evet, marinara sos olduğunu cildinize iyi.

Cildinize yardımcı olabilecek pek çok antioksidan ve vitamin vardır, ancak likopen diyetinize ve cilt bakımınıza uygulayacağınız rutini eklemek için son derece kolay bir bileşendir. Ekstra birkaç domates çorbası kasesi cildinizi değiştirmez, ancak düzenli olarak eklenen likopen zarar görmesini önleme ve cildinizi güneşten koruma konusunda gerçek bir umut vaat ediyor gibi görünmektedir.

Cildinize yardım etmenin ötesinde, likopen tüm vücutta stresi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve yalnızca birkaç olgun domatesin ek maliyetiyle avantajlardan yararlanabilirsiniz. “Likopen, vücudumuzdaki farklı sistemlerin optimum şekilde çalışması için bir temel oluşturuyor. Bu, sağlıklı kan akışı, metabolizma ve daha fazlasını içerir ”diyor Hermoni. “Bugün, sağlığın güzelliğin gelişebileceği bir temel olduğunu biliyoruz. Tüm vücudumuz dengeli ve iyi olduğunda, bu dışarıya da yansır. ”

Haftada birkaç ekstra domatesle, çift fayda elde edebilirsiniz: ışıldamaya değer ciltler içinde biraz daha fazla denge.

Sağlık hakkında diğer makalelerimize de buradan göz atabilirsiniz.

Domates ile Cilt Bakımı yazımızı okuduğunuz için çok teşekkürler..

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Domates ile cilt bakımı Domates ile Cilt Bakımı için yorumda bulun

    Domates ile Cilt Bakımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Domates ile Cilt Bakımı için ilk yorumu yapabilirsin.